A 31 - Příběh v písni

27. dubna 2014 v 18:00 | Martina |  Aktualizace
Milý čtenáři,
s čím vším máš spojeny jednotlivé písně? S jakými životními situacemi? S waltzem na plese s člověkem tvých snů či s momentem, kdy jsi ho/ji viděl poprvé? Nebo s vítězstvím v zápase a předáváním medailí? Já osobně mám hudbu spojenou s mnoha zajímavými vzpomínkami. Stačí slyšet první tóny té správné písně a už mám hlavou plnou minulosti. Těžko říct, čím to je. Nejspíš je to jen podprahové vnímání a o to hůře se toho lze zbavit. Prostě něco, co vytane na mysli samo od sebe. Naprosto bez kontroly.
Teď si představme, že jsme autoři té písně. Co to pro nás může znamenat? Dost možná se ta píseň stane naší osobní zpovědí. Dávat dohromady řádky slov, aby dávaly smysl a nesly myšlenku dál. Představovat si jednotlivé tóny, jak se spojují v libé melodie. Toto spojit a cítit vše, co z písně číší. Skladba je totiž povedená jen právě tehdy, když vzbuzuje emoce, ať dobré či špatné. Nejsilnější emoce však probouzí v autorovi.
Přiznávám, že už jsem také zkoušela nějakou tu píseň usmolit. Ačkoli jsem zatím nestvořila nic publikováníhodného, velmi mi to pomohlo. Jedna z písní mi otevřela oči a ukázala mi, co jsem si nechtěla připustit. Na další jsem si vzpomněla po několika měsících v situaci, která se nápadně podobala příběhu v ní vepsaném. Ať už ty písně byly o čemkoli, vždy to byla terapie. Člověk se ze všeho může vypsat. (Nejen písní, i tady na blogu to lze celkem dobře).
Nedávno jsem viděla na internetu nahrány záznam z koncertu Taylor Swift. Řekla zajímavou myšlenku. Autor někdy píše věci, které se bál říct jinému člověku do očí, protože se bál reakce. Kolik z nás má tento problém? Kdo všechno se bojí být upřímný k tomu druhému? Bohužel, já se sem také řadím, a proto jdu skládat. Třeba si to někdy poslechne člověk, o kterém píši, a třeba pochopí.
Autor
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kai | E-mail | Web | 28. dubna 2014 v 19:47 | Reagovat

Asi to není jen u písní, jak se zdá, ale i u knih a povídek. Člověk, který danou věc čte/poslouchá tomu může propadnout, může o tom snít, ale pořád nebude znát tolik detailů z cesty, která tento výtvor provázela, jako samotný autor. Stejně jako u herce nezjistíme, na co při hraní své role myslel, u písně nezjistíme, co vše její tvorbu provázelo... Promiň, jsem nějaká rozpolemizovaná :D :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama