Aktualizace 012

24. června 2012 v 18:00 |  Aktualizace
Milý čtenáři,
žádám Tě o radu, jak lidem vštěpovat nějaké morální hodnoty, když "dobro" bez "zla" existovat nemůže?
Dejme tomu, že se budeme snažit lidem už od útlého dětství vštěpovat jisté zásady a fakta. Oni stejně vyrostou a budou se chovat podle toho, co je jim nejbližší. Ano, milý čtenáři, výchovou lze dosáhnout mnoha, ale jsou jisté rysy, které nemohou zůstat pohřbeny navždy. Člověk se neustále mění a vyvíjí, jinak by nepřežil.
Každý hledá své uplatnění a využívá toho, co ovládá nejlépe. Člověk s hudebním sluchem hraje na nějaký hudební nástroj. Člověk, který umí dobře vysvětlovat, se může stát učitelem. Člověk s šikovnými ručkami toho třeba využije jinak a stane se kapsářem. Lidé jsou různí, rovněž tak jejich schopnosti. Každý chce svůj potenciál využít, jak nejlépe umí. Byť jen málokdo si vybere tu těžší cestu, nemá-li k tomu řádný důvod.
Co je to spravdelnost? Co je tu spravedlivé? Podle čeho člověka vlastně soudit? Můžeme si tisíckrát říct, že život není spravedlivý. Není. Není fér ani k nám, ani k nikomu jinému. Takže vlastně nakonec je přeci jen trochu spravedlivý. Nikdo nemůže mít vše a nejšťastnější bývá právě chudý hlupák. Někdo, kdo příliš nic neřeší a nalezl své místo.
Člověk často nemá jinou možnost než věnovat se něčemu "horšímu". Je to součást přizpůsobování. Je to reakce. Možná i instinkt. Možnost jak přežít. Je to až hrůza, čeho všeho je člověk schopen, jen aby se zachránil.
Jak můžeme soudit někoho, kdo neměl jinou možnost? Co když nevěří, že jiná cesta může být lepší? Co s takovým člověkem? Existuje možnost jej někam strčit a hlídat. Využít jej ke konání třeba nějaké jednoduché veřejněprospěšné práce. Je to však jen trest nebo už ubližování? Samozřejmě, milý čtenáři, bez poterstání by se žádný čin neobešel, ale my často řešíme jen bezprostřední události, přestože vůbec nevíme nic hlubšího. Nic není tak jednoduché jak se nám může zdát.
Co je důležitější blaho obecné či každého jedince vzlášť? Opravdu se musíme vzdát toho člověka, který se v nás ukrývá, jen abychom si zachovali stálý postup a vývoj? Postupné odlidšťování přispívá spíše kriminálním živlům, takže se svět stejně žene...
Autor
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 EggieBee | Web | 24. června 2012 v 19:03 | Reagovat

Díky za názor ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama