Minulost

27. dubna 2012 v 18:00 | Autor |  Jiné
Naše minulost je něco, čím jsem si již prošli, ale stále nás provází. Minulost, která je zapomenuta, jakoby už neexistovala. Nikoho netrápí, nikdo ji neřeší.
Vzpomínky jsou různorodé, podle toho co jsme udělali či prožili, to jistě víš, ale vždy jsou spojeny s nějakým citovým prožiitkem. Člověk by neměl moc zapomínat, ale pokud už zapomene, měl by si něco odnést. Třeba ponaučení, sílu, zkušenosti či jen modřiny. Najdou se momenty, které člově nechce nikdy zapomenout, ale jejich pouto k naší paměti a mysli bývá často slabší než si myslíme. Prostě se nám jen tak vykouří z hlavy. Prostě je přebyjí jiné nové zážitky, stejně dobré či lepší.

Naopak jsou vzpomínky, které chceme dostat z hlavy okamžitě, ale jednoduše to nejde. Všichni se dopouštíme chyb nebo se dostaneme situace, ze které nevyjdeme čistí ve smyslu, že jsme udělali něco jsme neměli či nám něco/někdo ublížil. Ale časem, i tobě dojde, že se myšlenky utřídí a člověk vidí minulost výrazně jasněji. Mnohdy dojdeme k názoru, že to zase až tak hrozné nebylo. Objevujeme dobré ve špatném. Nevidíme jen jednu stranu, ale uvědomujeme si i souvislousti. Čas nám pomáhá. Člověk si lépe pamatuje trnitou cestu se zaslouženým výsledkem než jednoduchý zážitek, který ho nic nestál. Více si toho váži. Více se ho to dotklo.
Nemůže pořádně ovládat naší paměť, ale pokud se člověk něco opravdu naučí a pochopí to, hůře na to pak zapomíná. Ve škole i v životě t tak funguje, pochopení a zažitek je klíč k úspěšnosti. Když člověka něco srazí na kolena, nesmí to vzdát. Musí znovu vstát a bojovat. Zkusit to znova či udělat něco jiného a nového. Nesmí se poddat a už vůbec ne sé vlasní minulosti. A věř, že nejsem člověk, který nikdy ničeho nelitoval, já jen vím, že život něco sebere, ale nejprv nám to musel dát.
Se naší minulostí nám nezbývá nic jiného než se s ní smířit. Berme ji jako již napsaný příběh, který si můžeme přečíst, ale změnit ne. Nezabývejme se jí příliš, starejme se spíš o přítomnost a budoucnost, kterou ovlivnit můžeme. Nesnažme se změnit to, co se už stalo. Minulost zůstane navždy minulostí, ale je na nás jak se na ní budeme dívat my i všichno ostatní. Bylo by škoda změnit něco, co se již stalo, i za cenu ztráty všeho ostatního, nemyslíš?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Terka | Web | 4. května 2012 v 21:59 | Reagovat

Strašně hezky píšeš tak jsem se chtěla zeptat jestli by ses nechtěl(a) stát redaktorem(kou) internetového časopisu na adrese internet-magazine.blog.cz. Omlouvám se za reklamu a budu ráda, když se alespoň ozveš.:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama